ВР обмежила внутрішнє споживання необробленого лісоматеріалу 25 млн куб. м/рік, тимчасово заборонила експорт дров

 

Верховна Рада обмежила внутрішнє споживання необробленого лісоматеріалу в розмірі 25 млн куб. м на рік на термін дії заборони вивезення за межі митної території України (експорту) необроблених лісоматеріалів.

За законопроект (№5495) про внесення змін до деяких законів України, що стосуються збереження українських лісів і запобігання незаконному вивезенню необробленого лісоматеріалу, у другому читанні та в цілому проголосували 234 народні депутати.

Згідно з врахованими правками до другого читання документа суттєво посилено адміністративну та кримінальну відповідальність за незаконне вирубування лісу та його подальший експорт поза митним контролем (контрабанду).

Зокрема, до Кодексу України про адміністративні правопорушення вноситься норма, згідно з якою незаконна порубка і перевезення, зберігання незаконно вирубаних дерев передбачають накладення на громадян штрафу від 15 до 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (один неоподатковуваний мінімум - 17 грн), а на посадових осіб - від 75 до 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (у чинному законодавстві - від 5 до 10 і від 7 до 12 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян відповідно).

]У разі повторного правопорушення протягом року розмір штрафу становить для громадян від 30 до 60 неоподатковуваних мінімумів, для посадових осіб - від 300 до 600.

Крім цього, згідно зі змінами до Кримінального кодексу України, переміщення через митний кордон України поза митним контролем або приховування від митного контролю необробленого лісоматеріалу або пиломатеріалів цінних або рідкісних порід карається позбавленням волі на термін від трьох до п'яти років.

Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб або службовою особою з використанням її службового становища, карається позбавленням волі на термін від 5 до 10 років із позбавленням права обіймати певні посади та з конфіскацією майна.

Якщо ці дії вчинені організованою групою осіб або в особливо великих розмірах, передбачено покарання у вигляді позбавлення волі від 10 до 12 років із позбавленням права провадити певну діяльність протягом трьох років і з конфіскацією майна.

До законопроекту до другого читання внесено норму про тимчасову заборону (терміном на вісім років від дня набуття чинності законом) вивезення за межі митної території України в митному режимі експорту паливної деревини (товарна позиція УКТЗЕД 4401). Однак у ході прийняття законопроекту в залі парламенту було внесено виправлення: для того, щоб під заборону експорту потрапила саме паливна деревина (а не пелети або паливні гранули, які вже є продуктом переробки), код УКТЗЕД деталізований із 4 знаків до 10 (4401 10 0000).

"Цей закон знімає останні застереження наших міжнародних партнерів щодо відповідності мораторію на експорт лісу-кругляка нашим міжнародним угодам. Друге: він передбачає надзвичайно жорстку кримінальну відповідальність за контрабанду лісу-кругляка, яка за останні п'ять років перевищила $1 млрд. Закон також забороняє експорт дров, з яких ми теж можемо робити пелети", - наголосив голова профільного комітету ВР, співавтор законопроекту Віктор Галасюк.

Документ набуває чинності з 1 січня 2019 року.